Příspěvky

Německo-český klub a komunita Ackermann

Odbornice přednáší

Německo-český klub a Společenství Ackermann zve ve čtvrtek 16. listopadu na přednášku ve středisku komunity Ackermann ...

Německo-český klub a Společenství Ackermann společenství zve ve čtvrtek 16. listopadu na přednášku v zasedacím centru Ackermann Společenství, Friedrichstrasse 2, Bamberg. Pražská odbornice Dana Mentzlová přednáší na téma „Na cestě k vlastní české státnosti: Královédvorský a Zelenohorský rukopis - falešné nebo pravé?“ Přednáška v němčině začíná v 17 hodin.

 

Rukopisy Královédvorský a Zelenohorský – jsou padělané nebo pravé?

(Na cestě k vlastní české státnosti)

Rukopis Zelenohorský

Čtvrtek 16. listopadu 2017, v 17:00,

Zasedací centrum Společenství Ackermann, Friedrichstraße 2, 96047 Bamberg

V 18. století byly české země součástí habsburské říše (Marie Terezie, Josef II.). Němčina byla jazykem panovnického domu. Pro české tradice bylo málo prostoru. Čeští šlechtici, intelektuálové a střední třída mluvili německy. Vydávaly se v té době téměř jen německé noviny a knihy; střední školy a vědecké společnosti byly také jen německé. Český jazyk byl jazykem obyčejných lidí.

Ale Češi toužili po vlastní velké minulosti, existovaly mýty a legendy (Libuše a Přemysl, sv. Ludmila a sv. Václav). Chyběla však vlastní stará literatura, jako například u nás Píseň o Nibelunzích.

Jako buditelé českého jazyka si získali zásluhy zejména dva muži: Josef Dobrovský (1753 - 1829) a Josef Jungmann (1773-1847).

Knihovník Národního muzea Václav Hanka „objevil“ dva malé pergamenové zlomky s neobvyklou epickou a lyrickou poezií ve staročeském jazyce, takzvaný Rukopis královédvorský a pak ještě Rukopis zelenohorský.

Tyto nálezy, vynikající poezie, se staly součástí obrazu dějin rozvíjejícího se českého měšťanství. vznikající české buržoazie. Dnes je většina literárních vědců považuje za padělky, i když chemická zkoumání nepřinesla žádný jednoznačný důkaz padělanosti. Novější průzkumy ukazují, že je možné otázku vidět z jiných hledisek. O tomto přednáší paní Mgr. Dana Mentzlová z Prahy. (Česká společnost rukopisná) Čekají nás vzrušující vysvětlení v němčině, jako příspěvek k českému a německému chápání historie.

Jste srdečně zváni!

www.rukopisy-rkz.cz